Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More![]() |
| Brand | Dell |
| Colour | SILVER AND BLACK |
| Item Height | 25 Millimeters |
| Item Width | 33 Centimeters |
| S | |
| Notebook Display Technology | LED Backlit Display with HD |
| Item Weight | 1.4 Kg |
| Product Dimensions | 25.4 x 33 x 2.5 cm |
| Item model number | dell latitude e6230 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 4096 MB |
| Memory Technology | DDR3L |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Technology | Mechanical Hard Drive |
| Graphics Coprocessor | Nvidia GeForce |
| Graphics Card Description | Nvidia GeForce Graphics |
| Graphics Card Ram Size | Integrated |
| Voltage | 220 Volts |
| Power Source | ac |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Dos |
| Average Battery Life (in hours) |
4
|
Key Feature | |
| Brand | : Dell |
Memory | |
| System Memory | : 8 GB |
Platform | |
| Operating System | : DOS |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : Upto 500 GB |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.30000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |