Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹17,999 |
|
₹16,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Dell |
Facility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 8 inches(20.32 cm) |
General Features | |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Windows |
| OS Name | : Windows 8 |
| Processor | : 1.33 GHz Intel Atom Z3740 Quad Core Processor with 1.86 GHz Intel Burst Frequency |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Yes |
Internet & Connectivity | |
| Wifi | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 1.2 MP |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
Dell Venue 8 Pro 3845 Non Sim Tablet
with only WIFI
Dell Venue 8 Pro 3845 Non Sim Tablet with
Windows 8.1 / 32 GB / \"8\" HD DisplayFOR ANY QUERY PLEASE CALL US ON BELOW
NO. 11.00 AM TO 6.00 PM
0141-4085654
Dell Venue 8 Pro-32 GB
Business tablets never feel right unless they run on the Windows 8.1 Operating system. The Venue 8 Pro from Dell comes loaded with business-friendly features which include Windows 8.1, Office Home & Student 2013 that offers a smooth and versatile PC like experience.

Display/Design
The tablet flaunts an 8 inch IPS HD resolution display with 10-pt capacitive touch feature that manages a WXGA resolution output of 1,280 x 800 pixels and also shares the thrills of wide viewing angles that enables viewers to watch content while enjoying the miniscule details. Talking of design the device comes with dimensions that measures 9mm in thickness, 130mm in Width, 216mm in length and weighs approx. 395g. The back panel comes with a soft touch finish that adds to comfort and grip while the front comes with a reasonable small bezel.
Speed/Performance
Speeding on the ultrafast 1.8GHz Quad-Core Intel Atom processor, the tablet functions smoothly, while the Windows 8.1 OS lets you manage contacts, emails and images with a stable connectivity.
We accept the following payment methods:-
PaisaPay:- The Easiest Way to pay for most of the items is on . We only ship the goods on the address registered with PaisaPay
As you know that FEEDBACK is a very important and a sensitive feature on , hence your feedback is very important to us.
Please leave a proper feedback after you have received the goods and you are satisfied with the same.

As recommended by contact through “Ask a question to seller” or “contact seller ” is best and secure way to communication.
You can certainly expect a reply within 24hrs. Timing 11AM to 6:00PM
Thank You !!
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.17999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |