Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹27,850 |
|
₹27,650 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreProcessor
8th Generation Intel® Core™ i3-8100 processor (6MB Cache,
up to 3.6 GHz)
MEMORY
4GB, DDR4, 2400MHz
HARD DRIVE
3.5" 1TB 7200 rpm Hard Drive
VIDEO CARD
Intel® UHD Graphics 630
OPTICAL DRIVE
Tray load DVD Drive (Reads and Writes to DVD/CD)
WIRELESS
802.11bgn + Bluetooth 4.0, 1x1
DELL KEYBOARD
Dell Wired Keyboard KB216 Black (US/International)
MOUSE
Dell Wired Mouse MS116 Black
Front
1 x 5:1 MCR,
1 x Audio Combo Jack,
2 x USB 3.1 Gen 1 Type-A
Chipset
Intel® H370
Networking and Wireless
802.11bgn + Bluetooth 4.0, 1x1
10/100/1000 Gigabit Ethernet
Power Supply
200W Internal PSU
Desktop Type | |
| Desktop Type | : CPU |
Key Feature | |
| Lifestyle | : Entertainment |
| Brand | : Dell |
| Model ID | : 3470 |
Highlights | |
| Type | : Without Monitor |
| Screen Size | : 21-22 |
| Brightness (nit) | : 200 nits (2D) |
| Contrast Ratio (DFC) | : 20,000,000:1 |
| HDCP | : No |
| Resolution | : 1920 x 1080 |
| Response Time(ms) | : 5 ms |
Memory | |
| Expandable Memory | : Up to 16 GB |
| Memory Slots | : 2 (unused slots - 1) |
| System Memory | : 4 GB |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Memory Type: | : Integrated Intel® HD Graphics |
| Dedicated Graphic Memory: | : 2 GB |
| Dedicated Graphic Processor | : Integrated |
Webcam | |
| Built-in Webcam: | : HD Web Cam (0.92 Mp) |
| Sensor resolution: | : 1.3 megapixel |
Platform | |
| Operating System | : Win 10 + MS Office |
| OS Architecture | : 64 bit |
Audio | |
| Sound Card: | : Intel High Definition Audio |
| Speaker Output: | : High Definition Audio, 2/4/5.1/7.1-channel |
Storage | |
| Hardware Interface | : 1TB SATA |
| RPM | : 5400 rpm |
| Storage Capacity Range | : 2.1 TB and More |
Optical Drive | |
| Drive Type | : (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW) |
| Maximum Read speed: | : DVD: DVD-ROM (SL)-8x, DVD-ROM (DL)-6x, DVD+R (SL)-8x, DVD+R (DL)-6x, DVD-R (DL)-6x, DVD+RW (SL)-6x, DVD-R (SL)-8x, DVD-R (DL)-6x, DVD-RW (SL)-6x, DVD-RAM-5x CD: CDROM-24x, CDR-24x, CDRW-24x |
| Maximum Write speed: | : DVD+R SL-8x / DVD+R DL-6x / DVD-R DL-6x / DVD+RW SL-8x / DVD-R SL-8x / DVD-R DL-6x / DVD-RW SL-6x / DVD-RAM-5x / CD-R-24x / CD-RW-24x |
| Keyboard: | : Wired Standard Keyboard with Numeric Keypad |
Power | |
| Power Supply | : 100 - 240V |
| Power Consumption: | : 205 Watts |
Connectivity | |
| Headphone Jack: | : Stereo, Mini Jack x 1 |
| IEEE 1394: | : Four FireWire 800 ports |
| Memory Card Reader: | : 5-in-1 Card Reader |
| Microphone Jack: | : 1 |
| USB: | : USB 2.0 ports x 4 |
| VGA: | : Mini DisplayPort output with support for DVI, VGA and dual-link DVI (adapters sold separately) |
Network | |
| Ethernet | : Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN |
| Bluetooth | : Bluetooth 4.0 wireless technology |
| Wireless | : IEEE 802.11b/g/n |
Input Devices | |
| Mouse: | : USB Mouse |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1+1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.32950 |
| Common or Generic Name | DELL Vostro Small Desktop 3470 |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | H.No. 4-245,velankini nagar,shamshabad |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |