Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreEDGE 2200mAh POWER BANK E-2200
Features
ü Power Source : USB
ü Battery Type : Lithium-Ion Battery
ü Micro USB Charging
ü LED Indicator
ü Torch Light
ü Output Voltage and current auto switch, Mobile phone dependent
ü RISC Microprocessor controlled for fast charging and enhanced Battery Life
ü Microprocessor controlled to auto adjust charging voltage to suit most mobile phone
ü Long Life Battery for 300 to 500 charge discharge Cycles
Package Contents
Ø Portable charger
Ø USB Charging cable
Ø Capacity : 2200 mAh
Ø Input DC 5V/1A (MAX)
Ø Output : 1A (MAX)
Ø Color : BLACK , BLUE , GREEN , WHITE
Key Feature | |
| Brand | : Edge |
Power Bank Capacity | |
| Battery Capacity | : 2001 - 5000 mAh |
Features | |
| Battery Type | : 2200 mAh Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | : 2200 mAh |
| Additional Features | : Compatible with any Android Phone, Blackberry, HTC, etc |
| Power Output | : 1A, 5V |
| Power Input | : 100-240V~, 50/60Hz 0.5A |
| Charging & Stand-by Time | : 4 to 5 Hrs. (Using AC charger) |
| Compatibility | : Charge Mobile Phone, Tablet, Mp3 Player and other USB device |
| Input Current | : 1A |
Mobile & Tablets Accessories Warranty | |
| Warranty Type | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |