Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹9,499 |
|
₹8,379 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreHigh-yield ink bottles
High-yield ink bottles
2 additional black ink bottles
Print speed up to 33 ppm
Print resolution up to 5760 dpi x 1440 dpi
Epson L300 is an ideal printer for those who are seeking single function printer with superb savings. With a compact design, it occupies less space while adding style and convenience to your workspace.
The Epson fast ink top-up technology provides easy mess-free refills. The special tubes in the printer make sure that the ink flow is always smooth and reliable. When in transport, you can lock the ink system with the choke valve to minimise messy leaks and ink wastage.
The printer is fitted with Micro Piezo print head, giving a resolution of 5760 dpi x 1440 for professional photo-quality prints. It boasts of a fast printing speed with up to 33ppm for draft black and white, and up to 9ipm for default black & white prints. Epson 300 comes with 2 extra bottles of black ink.
Key Feature | |
| Model ID | : L300 |
General Details | |
| Method | : Inkjet |
| Type | : Single Function |
| Functions | |
| Max Print Resolution ( Color) | : 5760 x 1440 dpi |
| First Print Out Time (B&W) | : 33 ppm |
| Print Speed Photo | : 69 SEC |
| Print Speed (Color) | : 15 ppm |
Paper Handling | |
| Output Tray Capacity | : 30 sheets |
| Input Tray Capacity | : 100 pages |
| Media Size Supported | : A4, A5, A6, B5, C6, DL |
| Media Types Supported | : Paper, Envelopes |
Power & Operating Requirements | |
| Power Requirements | : 100 to 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Maunal-Off) | : 0.3 W |
| Power consumption (Stand By) | : 2.2 W |
| Power Consumption (On/Active) | : 10 W |
System Requirements | |
| Operating System | : Windows XP and Above, Mac OS: 10.5.8, 10.6.x, 10.7.x |
Warranty Details | |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |