Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹16,100 |
|
₹15,900 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
Epson L365 Multi-function Inkjet Printer |
|
| Product Specifications | |
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Epson |
| Printing Output | Color |
| Type | Multi-function |
| Model Name | L365 |
| Printing Method | Inkjet |
| Functions | Print, Copy, Scan |
| Additional Features | Copy Speed: 5 sec Approx (Maximum Black Draft Text - Memo (A4)), 10 seconds Approx (Maximum Color Draft Text - Memo (A4)), Copy Mode: Standard Copy Mode, Scanner Bit Depth: Greyscale - 16-bit Internal, 8-bit External, Scan Speed: Monochrome (300 dpi) - 2.4 msec/line, Color (300 dpi) - 9.5 msec/line,... |
| PAPER HANDLING | |
| Output tray capacity | 30 sheets |
| Input tray type | Standard Cassette |
| Input tray capacity | 100 sheets |
| Media types supported | Paper, Envelopes |
| Media size supported | A4, A5, A6, B5, DL, C6 |
| Duplex Print | Manual |
| Print Speed Mono | 33 |
| Print Speed Color | 15 |
| Print speed Photo (10 x 15) | 69 sec |
| Max Print Resolution (Mono) | 5760 x 1440 dpi |
| COPY | |
| Maximum Multicopy | 20 pages |
| SCAN | |
| Bit depth Mono | 16-bit, 1-bit |
| Bit depth Colour | 48-bit, 24-bit |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Type | Flatbed |
| Scan Method | Contact Image Sensor (CIS) |
| SYSTEM REQUIREMENTS | |
| Operating System | Windows: XP, XP Professional x64 Edition, Vista, 7, 8, 8.1, Mac OS X: 10.6.8, 10.7.x, 10.8.x, 10.9.x |
| CONNECTIVITY | |
| Wireless Support | Yes, 802.11b/g/n |
| POWER AND OPERATING REQUIREMENTS | |
| Power consumption (standby) | 3.6 W |
| Power consumption (active) | 11 W |
| Power consumption (manual-off) | 0.3 W |
| Power requirements | 220 to 240 V, 50/60 Hz |
| DIMENSIONS AND WEIGHT | |
| Weight | 4.5 kg |
| Height | 145 mm |
| Width | 482 mm |
| Depth | 300 mm |
| COMPATIBLE INKS/TONERS | |
| Compatible Colour Cartridge | T6642 (Cyan), T6643 (Magenta), T6644 (Yellow) |
| Compatible Black cartridge | T6641 (Black) |
| SALES PACKAGE | |
| In The Box | Cable, Guide Book, Printer |
| WARRANTY | |
| Warranty Summary | 1 Year Epson India Warranty and Free Transit Insurance. |
Key Feature | |
| Model ID | : L365 |
General Details | |
| Output Type | : Colour |
| Method | : Inkjet |
| Type | : Multi Function |
| Print Output | : Colour |
| Functions | : Print, Copy, & Scan |
| Max Print Resolution ( Color) | : 5760 x 1440 dpi |
| Print Speed Photo | : 69 SEC |
| Print Speed (B&W) | : 33 ppm |
| Print Speed (Color) | : 15 ppm |
| Duplex Print | : Manual |
| Compatible Cartridges | : T6641 (Black), T6642 (Cyan), T6643 (Magenta), T6644 (Yellow) |
Paper Handling | |
| Output Tray Capacity | : 30 sheets |
| Input Tray Type | : Standard Cassette |
| Input Tray Capacity | : 100 sheets |
| Media Size Supported | : A4, A5, A6, B5, DL, C6 |
| Media Types Supported | : Paper, Envelopes |
Scan | |
| Bit Depth Color | : 48-bit, 24-bit |
| Optical Scanning Resolution | : 1200 x 2400dpi |
| Scan Type | : Flatbed |
Copy | |
| Maximum Copies | : 20 pages |
Power & Operating Requirements | |
| Power Requirements | : 220 to 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Maunal-Off) | : 0.3 W |
| Power Consumption (On/Active) | : 11 W |
Connectivity | |
| Wireless | : No |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Service Type | : 1 Year Epson India Warranty and Free Transit Insurance. |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.16100 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |