Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹6,499 |
|
₹5,733 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreNavigation | |
| GPS | : Yes |
| Map Support | : Yes |
Key Feature | |
| Brand | : Tiitan |
Facility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 10.1 inches(25.65 cm) |
General Features | |
| Map Support | : Yes |
| Other Connectivity Features | : Wi-Fi |
| Internet Connectivity | : Yes |
| Voice Call | : No |
| SIM Type | : No Sim |
| Form | : Slider |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| User Interface | : Touch |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : Yes |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| HDMI Port | : Yes |
| NFC | : No |
| Internet Features | : Yes |
| GPRS | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : YES |
| Bluetooth | : Yes |
| Wap | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Yes |
Battery | |
| Removable Battery | : No |
| Battery Capacity (mAh) | : 6000 mAh |
| Standby Time | : 120 hrs |
Multimedia | |
| Video Playback | : Yes |
| Sound Enhancement | : Yes |
Body Features | |
| Other Body Features | : Matt Finish |
| Screen Size | : 25.65 cm |
Box Dimensions | |
| Depth | : 320 mm |
| Height | : 55mm |
| Weight | : 500 gram |
| Width | : 205mm |
Business Features | |
| Document Support | : Yes |
| Mail Features | : Yes |
| Other Business features | : Yes |
Other Phone Features | |
| Supported Languages | : Einglish, Hindi and Other |
| Sensors | : YES |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Covered in Warranty | : Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | : Physical Damage, Liquid damage, Burnt, Lost |
| Warranty Service Type | : Repaired |
| Warranty Summary | : Manufacturer |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Carry Case, Earphone / Headphone, Main Unit, User Manual |
To many a tablet is an entertainment device and to many it is a work station. This is high performance 25.65cm (10.1\") Tablet, Powered by Intel Architecture and Android 5.0 Operating system with Internal Storage 8 GB and Expendable up to 128GB. It has vived and eye catching IPS display with industry leading screen resolution and viewing clarity. Approved by CG Government.
The TIITAN T100 10.1 tablet features a 10.1 inches (25.65 cm) touchscreen for your daily needs and runs Android v8 operating system to quickly open apps and games. The device is powered by a Quad-core (1.5 GHz, Cortex A7 processor paired with 1GB of RAM to further enhance the user’s experience. It also has a 6000 mAh battery.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6999 |
| Common or Generic Name | Tablet PC |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Sciknow Techno Solution Limited, Raipur (C.G) |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |