Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹5,350 |
|
₹4,719 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
| GENERAL | |
|---|---|
| Model ID | GA-B75M-D3H |
| ESSENTIALS | |
|---|---|
| Form Factor | Micro-ATX |
| Socket Type | LGA 1155 |
| Compatible Processors | Intel Core i7 Processors, Intel Core i5 Processors, Intel Core i3 Processors, Intel Pentium Processors, Intel Celeron processors |
| Chipset | Intel B75 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Number of Memory Slots | 4 Slots |
| Memory Configuration | 32 GB DDR3 Dual Channel DIMM |
| Memory Frequency | 1066 MHz, 1333 MHz, 1600 MHz |
| ECC Support | Non-ECC |
| STORAGE | |
|---|---|
| SATA 3 Gb/s | Intel B75 Express Chipset |
| SATA 6 Gb/s | Intel B75 Express Chipset |
| GRAPHICS | |
|---|---|
| Integrated Graphics card | Yes |
| AUDIO | |
|---|---|
| Audio Codec | Realtek ALC887 |
| Audio Channels | 7.1 |
| Audio Features | High Definition Audio |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Ethernet Controller | Realtek GbE |
| Ethernet Features | 10/100/1000 Mbits/sec LAN subsystem |
| EXPANSION SLOTS | |
|---|---|
| PCI Slots | 2 |
| PCIe x16 Slots, Generation | 1, Running at x4 (PCIE4), 1, Running at x16 (PCIE16) |
| INTERNAL I/O HEADERS | |
|---|---|
| SATA 3 Gb/s Headers | 5 |
| SATA 6 Gb/s Headers | 1 |
| USB 2.0 Headers | 2 |
| USB 3.0 Headers | 1 |
| ATX Power Connectors | 1 (24 Pin ATX Power Connectors) |
| Fan Headers | 1 (Processor Fan Headers), 1 (System Fan Headers) |
| Front Panel Headers | 2 |
| Other Connectors | 1 x 4-pin ATX 12V Power Connector, 1 x S/PDIF Out Header, 1 x serial Port Header, 1 x Parallel Port, 1 x Clear CMOS Jumper |
| BACK PANEL PORTS | |
|---|---|
| USB 2.0 Ports, Controller | 4, Intel B75 Chipset |
| USB 3.0 Ports, Controller | 2, Intel B75 Chipset |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI Ports | 1 |
| VGA/D Sub Ports | 1 |
| Audio I/O Channels | 3 |
| RJ-45 Ethernet Jacks | 1 |
| PS/2 | 1 |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Hardware Monitoring | System Voltage Detection, CPU Temperature Detection, CPU Fan Speed Detection, CPU Overheating Warning, CPU Fan Fail Warning, CPU Fan Speed Control |
| Bundled Software | Norton Internet Security (OEM version), Intel Rapid Start Technology, Intel Smart Connect Technology, Intel Small Business Advantage |
| OS Support | Windows XP and Above |
| BIOS | 2 x 64 Mbit Flash, Use of Licensed AMI EFI BIOS, Support for DualBIOS, PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.6, ACPI 2.0a |
| Advanced Features | Support for BIOS, Support for Q-Flash, Support for Xpress Install, Support for Xpress Recovery2, Support for Auto Green, Support for ON/OFF Charge, Support for Q-Share, Support for LAN Optimizer |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 220 x 244 mm |
| WARRANTY | |
|---|---|
| 3 Years Gigabyte India Warranty and Free Transit Insurance. | |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5700 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |