Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Good One |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
| Processor | : 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable |
OS Android 6.0 Marshmallow Item Weight 136 g Product Dimensions 14 x 0.5 x 6 cm Item model number R9 -4G Connectivity technologies WiFi GPS GPS Enabled Special features : Gorilla Glass Protection 4G Connectivity, 5.5 " IPS 2.5D QHD 540x960, Dual Camera 8 Mpx and 5 Mpx, 1.3 GHz Quad Core 2 GB RAM, 16GB ROM, Supports Wi-Fi, Bluetooth, GPS, FM radio and MP3/MP4 Supports an external Micro SD Memory card Slot up to 64GB Form factor Touchscreen Weight 135 Grams Battery Power Rating 2150 milliamp_hours Whats in the box 1x Mobile, 1x Charger, 1x Battery, 1x Earphone, 1x Transparent Back Cover Brand: Good One RAM: 2 GB Model: R9 Screen Size: 5.5 Inch QHD Display Storage Capacity (Internal): 16 GB (Expandable upto 64GB) Operating System: Android Touchscreen: Yes Primary Camera: 8 MP Type: Touch, Smartphone Secondary Camera: 5.0 MP Sim Type: Dual SIM Warranty: Manufacturer Warranty Features: 3G Data Capable, 4G Data Capable, Bluetooth Enabled, Dual Sim, Email Warranty Duration: 1 year Operating System Version : Android 6.0 Marshmallow Battery Capacity: 3800mAh Processor: Quad Core
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |