Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | |
| Model ID | : Pixel 4 |
Display Mobile | |
| Display Type | : P-OLED Capacitive TouchScreen |
| Display Size | : 5.7 inches(14.48 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Feature Phone |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G VoLTE |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, Music Player, USB, WiFi |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 6 GB |
| Expandable Storage | : No |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12.1 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
NETWORK Technology
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
LAUNCH Announced 2019, October 15
Status Available. Released 2019, October 22
BODY Dimensions 147.1 x 68.8 x 8.2 mm (5.79 x 2.71 x 0.32 in)
Weight 162 g (5.71 oz)
Build Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame
SIM Nano-SIM and/or eSIM
IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)
DISPLAY Type P-OLED, 90Hz, HDR
Size 5.7 inches, 80.7 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~444 ppi density)
Protection Corning Gorilla Glass 5
Always-on display
PLATFORM OS Android 10, upgradable to Android 11
Chipset Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
CPU Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485)
GPU Adreno 640
MEMORY Card slot No
Internal 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM
UFS 2.1
MAIN CAMERA Dual 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS
16 MP, f/2.4, 50mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom
Features Dual-LED flash, Auto-HDR, panorama
Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS)
SELFIE CAMERA Dual 8 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1.22µm, no AF
TOF 3D, (depth/biometrics sensor)
Features Auto-HDR
Video 1080p@30fps
SOUND Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack No
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX HD
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
NFC Yes
Radio No
USB USB Type-C 3.1
FEATURES Sensors Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
BATTERY Type Li-Po 2800 mAh, non-removable
Charging Fast charging 18W
USB Power Delivery 2.0
Wireless charging
MISC Colors Just Black,
Models G020M, G020I, GA01188-US, GA01187-US, GA01189-US, GA01191-US, GA01189-US
TESTS Performance AnTuTu: 395351 (v8)
GeekBench: 2542 (v5.1)
GFXBench: 31fps (ES 3.1 onscreen)
Display Contrast ratio: Infinite (nominal)
Camera Photo / Video
Loudspeaker Voice 79dB / Noise 71dB / Ring 83dB
Audio quality Noise -71.5dB / Crosstalk -69.8dB
Battery life
Endurance rating 62h
customer care number : +919820168070 (between 1 pm to 7 pm only )
1 year seller warranty
Free Pick up & Drop for any handset related issues.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.45999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | United States of America |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |