Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Haver |
| Model ID | : ELED32S |
TV Specification | |
| Smart TV | : SMART WIFI SCREEN MIRRORING |
| LED Display Type | : ELED |
| Type | : LED |
| Display Size | : 31.5 inches(80 cm) |
| Screen Size Range | : 32 inch |
| Resolution | : 1,920 (W) x 1,080 (H) |
| Functionality | : Smart |
| Clear Motion Rate | : 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | : 100,000:1 |
| Wide Color Enhancer (Plus) | : Wide Colour Enhancer |
Audio | |
| Analog Audio Input | : YES |
| Audio Out | : YES |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : 5 |
| Supported Audio Formats | : WAV, MP3, MP4, ..ETC |
| Surround Sound | : YES |
| Speaker Type | : 2.2ch, Two way speaker [Tweeter (18mm) x 2, Woofer (Magnetic Fluid Speaker, 80mm) x2] + Sub Woofer (70mm) x 2 |
| Sound Technology | : Dolby Digital Decoder with Virtual Sound |
| SRS | : 10W x 2 |
| Digital Audio Output (Optical) | : 10W + 10W |
| Other Audio Features | : Clear Voice II, Mono, Stereo, Dual (MTS / SAP), 3D Sound Zooming, DLNA (Music) |
| Speaker Output RMS | : 10 W x 2 |
General Feature | |
| Battery Type | : CARBON |
| Launch Year | : 2012 |
| Internet Access | : LAN, Built-in WiFi |
| Display Resolution | : Full HD |
| Picture Engine | : Power Meta Brain Engine |
Connectivity | |
| Usb Video Supports | : Yes |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
| PC Audio In | : 1 (Side/Hybrid w/HP) |
| RF Connectivity Input | : 1 |
| Other Connectivity Features | : PC Input VGA + Audio L / R Input |
Video Features | |
| Backlight Technology | : Edge LED |
| Contrast Ratio | : 100,000:1 |
| Mega Dynamic Contrast Ratio | : Yes |
| Wide Color Enhancer Plus | : Yes |
| Panel Type | : IPS |
| Other Video Features | : Film Mode, HyperReal Picture Engine, Wide Color Enhancer (Plus), 100Hz Clear Motion Rate |
Power | |
| Auto Power Off | : YES |
| Power Requirement | : AC 110 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | : 0.3 W (Standby) |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : EVERYTHING |
| Warranty Service Type | : ONSITE SUPPORT WITH CUSTOMER CARE NUMBER |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.22000 |
| Common or Generic Name | 32 INCH SMART LED TV |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | HAVER ELECTRIC, PLOT# 527 FF JAWAHAR COLONY, NIT |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |