Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,175 |
|
₹1,036 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreNote:
Please Be informed that as this item shipping from International , Your product would take from 20-40 Business days to be delivered to you , Hence to avoid negative feedbacks , Kindly purchase the product only if you are willing to wait.
A watch is a very important symbol for a man, it will show his taste and status. This Super Speed V6 A004-BS Stylish Men’s Quartz Wrist Watch we recommend is a top-grade one. It features a stainless steel watch band and case, wear-resisting and comfortable to wear. WIth high crafted finishing and polishing, it shows your charm incisively and vividly. Featured with stable quartz movement, this water-resistant watch is personlized and fashionable. The 12 hour format display allows you to see the time accurately. Buy one for your father or husband!
Features
Specifications
| Brand | Super speed V6 |
| Model | A004-BS |
| Quantity | 1 Piece |
| Color | Silver+Black |
| Item Shape | Round |
| Dial Window Material | Mineral |
| Casing Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Suitable for | Adults |
| Gender | Men |
| Style | Wrist Watch |
| Type | Fashion Watches |
| Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Display Format | 12 hour format |
| Water Resistant | Daily Water Resistant (not for Swimming) |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Thickness | 12 mm |
| Band Length | 220 mm |
| Band Width | 18 mm |
| Battery | 1 x LR626 (included) |
| Weight | 3.49 oz (99 g) |
Package Includes
Watch Specification | |
| Display | : Analog |
Body Features | |
| Strap Material | : Metal |
| Strap Color | : Silver |
| Case Color | : Black |
| Dial Color | : Black |
| Dial Shape | : Round |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1589 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |