Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Intel® Core™ i5-6600K Processor (6M Cache, up to 3.90 GHz) | |
| Essentials | |
| Product Collection | 6th Generation Intel® Core™ i5 Processors |
| STORAGE | 500 GB HDD |
| SSD | 128 GB |
| Processor Number | i5-6600K |
| Status | Discontinued |
| Launch Date | Q3'15 |
| Lithography | 14 nm |
| Included Items | Please note: The boxed product does not include a fan or heat sink |
| Recommended Customer Price | |
| Performance | |
| # of Cores | 4 |
| # of Threads | 4 |
| Processor Base Frequency | 3.50 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.90 GHz |
| Cache | 6 MB Intel® Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| TDP | 91 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Datasheet | View now |
| Product Brief | View now |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 64 GB |
| Memory Types | DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| MEMORY | 4 GB |
| ECC Memory Supported ‡ | No |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics ‡ | Intel® HD Graphics 530 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.15 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| Graphics Output | eDP/DP/HDMI/DVI |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI 1.4)‡ | 4096x2304@24Hz |
| Max Resolution (DP)‡ | 4096x2304@60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel)‡ | 4096x2304@60Hz |
| Max Resolution (VGA)‡ | N/A |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Intel® Quick Sync Video | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology | Yes |
| # of Displays Supported ‡ | 3 |
| Device ID | 0x1912 |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations ‡ | Up to 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1151 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015D (130W) |
| TCASE | 64°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel® Optane™ Memory Supported ‡ | No |
| Intel® Turbo Boost Technology ‡ | 2.0 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility ‡ | No |
| Intel® Hyper-Threading Technology ‡ | No |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) ‡ | Yes |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡ | Yes |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡ | Yes |
| Intel® TSX-NI | Yes |
| Intel® 64 ‡ | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology ‡ | Yes |
| Intel® Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Security & Reliability | |
| Intel® AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Yes with Intel® ME |
| Intel® Memory Protection Extensions (Intel® MPX) | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Trusted Execution Technology ‡ | No |
| Execute Disable Bit ‡ | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
Desktop Type | |
| Desktop Type | : CPU |
Key Feature | |
| Lifestyle | : Processing & Multitasking |
| Brand | : HP |
| Model ID | : HP |
| Part Number | : HP |
Processor | |
| Processor | : Core i5 |
| Chipset | : Intel HM77 |
| Processor Generation | : 6th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Highlights | |
| Type | : Without Monitor |
| Screen Size | : NA |
| HDCP | : Yes |
| Resolution | : NA |
Memory | |
| Expandable Memory | : 32 |
| Memory Slots | : DDR3 SO-DIMM slots (Unused Memory slot 0) |
| System Memory | : 4 GB |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Memory Type: | : DDR3 |
| Dedicated Graphic Memory: | : 1 GB |
| Dedicated Graphic Processor | : 1 GB Dedicated Graphics |
| Integrated Graphic Processor: | : Integrated Graphics |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 Professional |
| OS Architecture | : 64 bit |
Audio | |
| Remote control: | : No |
| Speaker Output: | : Yes |
TV Support | |
| TV Tuner: | : No |
Storage | |
| Hardware Interface | : 500 GB*4 (Serial ATA, 5400 rpm) |
| RPM | : 5400 |
| Storage Capacity Range | : 1.1 TB - 2TB |
Optical Drive | |
| Maximum Read speed: | : DVD +/-RW-8x |
| Maximum Write speed: | : DVD +/-RW-8x |
Power | |
| Power Supply | : 450 Watt PSU |
Connectivity | |
| Headphone Jack: | : Yes |
| Microphone Jack: | : Yes |
| USB: | : USB 3.0 x 2 (Side), USB 2.0 x 4 (Rear) |
| VGA: | : 1 VGA |
Network | |
| Ethernet | : Yes |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Warranty Service Type | : burn / damage in not covered in wrranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.50000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |