Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹42,999 |
|
₹42,799 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
Intel® CoreTM i5-8250U (1.6 GHz base frequency, up to 3.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB cache, 4 cores) 4 GB DDR4-2400 SDRAM (1 x 4 GB) Intel® UHD Graphics 620 1 TB 5400 rpm SATA DVD-Writer 39.62 cm(15.6) diagonal FHD SVA anti-glare WLED-backlit (1920 x 1080) Full-size island-style keyboard with numeric keypad Touchpad with multi-touch gesture support 802.11a/b/g/n (1x1) and Bluetooth® 4.0 combo Integrated 10/100/1000 GbE LAN 1 multi-format SD media card reader 2 USB 3.1 Gen 1 (Data transfer only); 1 USB 2.0; 1 HDMI; 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo Starting at 1.86 kg 65 W EM AC power adapter 4-cell, 41 Wh Li-ion HP TrueVision HD Camera with integrated digital microphone Dual speakers Windows 10 Home Single Language 64 HP 3D DriveGuard; HP ePrint; HP Recovery Manager; HP Support Assistant; HP Audio Switch; HP Sure Connect; HP JumpStart; HP Documentation McAfee LiveSafeTM
Key Feature | |
| Brand | : HP |
Processor | |
| Processor | : Core i5 |
| Speed | : 1.60 GHz |
| Processor Generation | : NA |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD Writer |
Display | |
| Resolution | : 1920 x 1080 Pixel |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Screen Type | : Full HD |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 |
Graphic | |
| Graphic Memory | : 4 GB |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Touchpad |
| Web Camera | : Yes |
Power | |
| Battery Cell | : 4 Cells |
Ports/Slots | |
| HDMI Port | : Yes |
| Multi Card Slot | : Yes |
Machine Dimensions | |
| Color | : Black |
| Dimension | : 380 x 250 x 28/37.9 mm |
Communication | |
| Bluetooth | : Yes |
| Wireless LAN | : Yes |
Security | |
| Lock Port | : Yes |
Audio | |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.42999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |