Product Sold Out
This is a seal-opened quality checked product with original brand warranty.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Honor |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 854 x 480 Pixels |
| Display Type | : LCD |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G, 4G |
| No. of Cores | : Quad Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Box Accessories Warranty | : 3 Months |
| Device Warranty | : 6 Months |
