Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹150 |
|
₹147 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
How to Plant Chilli Seeds
Sowing Chilli Seeds
In the UK, chilli seeds need to be sown early in the year, and grown on in a greenhouse or poly-tunnel. Germination can be very variable between varieties and can take as much as five weeks, though the varieties we sell should all germinate within 10-14 days, some sooner. To help you get going, we have listed some of the tricks and guidelines we use to give our chillies the best start possible and for growing them on in pots.
Soil-based Composts
We recommend that you use soil-based seed and potting-on composts - chillies really appreciate good drainage. We recommend J Arthur Bowers with John Innes loam based seed compost for germination.
Warmth and Surface Watering
Germination speed and percentage is greatly improved by applying warmth to the seed compost. We use thermostatically-controlled heated propagators, but placing the seed pots/trays in a warm environment or on a simple heated tray will also work well. With the seed compost at 27-32°C (80-90°F), you should see good results. Seed will still germinate down to 21°C (70°F) but germination will be slower and more erratic. If the temperature drifts towards 38°C (100°F) germination will be quick but there will be a lower success rate Try to use surface watering with a spray bottle rather than watering from the base, surface watering has less effect on the temperature of the compost. Don't over water, and certainly don't make them swim. Watering with a sprayer causes less impact.
When to Sow Chillies
We mainly sow seeds during February and March, but you can leave it later. There is a great variance in the number of days taken for a particular variety to reach maturity. Some can produce ripe fruit in 60 days from sowing and others take as long as 120 days. Remember that varieties such as Habaneros take 100 or more days (3 1/2 months) from potting on to reach maturity. So these need to be started in good time or the fruit will never ripen.
Chilli Germination
We tend to sow seeds about 5mm deep and in small pots, with a number of seeds of the same variety in each pot. Keeping each variety in its own pot is a good idea because germination time varies greatly. As soon as the majority of the seeds in a pot have emerged and are showing two well formed leaves, and certainly before they become leggy, they should be transferred into 3 inch pots. Hold the seedlings by the leaves, and not the stems. Note that some seedlings may need a little gentle help getting free of the seed pod. If you have the propagator space you can sow directly into 3 inch pots.
Key Feature | |
| Brand | : PRIMROSE |
Seeds Specifications | |
| Germination Time | : 2 Weeks |
| Type | : Seed |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No. of Pieces in the box | : 10 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Multicolor |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 1 cm |
| Breadth (in cm) | : 1 cm |
| Height (in cm) | : 1 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.200 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |