Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : I KALL |
| Model ID | : N19 |
Facility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 8 inches(20.32 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
| Processor | : 1.3 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : Upto 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
| I KALL N19 4G calling tablet comes with attractive look and fully loaded super features. It has 8 inch hd display that is large and give you good viewing experience. It comes with 2GB ram and 16GB storage that give you extremely high speed and enough space to store your favorite stuff. It has 5MP Rear and 2MP Front camera that will capture your special moment. Its 3000 mAh battery give you good backup and keep you entertain. It is configured with latest OS 6.0 with quad core process |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7499 |
| Common or Generic Name | I KALL |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | SKY CABLE INDUSTRIES, Nahan Road, Village Moginand, Sirmaur, Kala Amb, Himachal Pradesh - 173030 |
| Packer's Name and Address | SKY CABLE INDUSTRIES, Nahan Road, Village Moginand, Sirmaur, Kala Amb, Himachal Pradesh - 173030 |
| Marketer's name and Address | SKY CABLE INDUSTRIES, Nahan Road, Village Moginand, Sirmaur, Kala Amb, Himachal Pradesh - 173030 |
| Importer's Name and Address | SKY CABLE INDUSTRIES, Nahan Road, Village Moginand, Sirmaur, Kala Amb, Himachal Pradesh - 173030 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |