Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : I KALL |
Facility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Pie 9.0 |
| Processor | : 1.3 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects, Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Battery, Main Unit, User Manual |
| I Kall N3 4G Calling Tablet comes with 7 Inch screen and 4 GB RAM, 32 GB Internal Memory. It is enjoyable entertainment with device. Powered by a 1.3 GHz quad-core processor and Android 9.0 Marshmallow, supporting dual band WiFi and VoLTE connectivity with calling support. This powerful tablet will keep you engaged all day with your favorite apps from the Google Play Store. |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9999 |
| Common or Generic Name | I KALL |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | SKY CABLE INDUSTRIES, Nahan Road, Village Moginand, Sirmaur, Kala Amb, Himachal Pradesh - 173030 |
| Packer's Name and Address | SKY CABLE INDUSTRIES, Nahan Road, Village Moginand, Sirmaur, Kala Amb, Himachal Pradesh - 173030 |
| Marketer's name and Address | Alpha Radios - 1900, Chandni Chowk, Delhi - 110006 |
| Importer's Name and Address | Alpha Radios - 1900, Chandni Chowk, Delhi - 110006 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |