Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹6,499 |
|
₹6,370 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : I KALL |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 6.3 inches(16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : 3G VIA DONGLE |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 4000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects, Repair Only, Replacement |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Back Cover |
I KALL Z7 comes with 6.26 HD display, it has 4GB ram and 32GB internal storage. This mobile comes with 4000 mAh battery that keep you on long. It has 13MP single rear camera and 8MP front camera. It has dual sim slot and have 4G connectivity that is fast. You can insert memory card upto 128GB, 13MP Rear Camera | 8MP Front Camera | Made in India 6.26 HD Display | Finger Print Unlock | Made in India | 4G VolTe 4GB ram, 32GB storage | Expandable Memory 128GB | Dual Sim | 4G Volte Android 10 with 1.3 Ghz Quad Core 1 Year manufacturing warranty for mobile and 6 months for accessories
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8499 |
| Common or Generic Name | Z7 |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | ARIGATO AND OBLIGADO MARCHANDISE PVT LTD |
| Packer's Name and Address | ARIGATO AND OBLIGADO MARCHANDISE PVT LTD |
| Marketer's name and Address | ARIGATO AND OBLIGADO MARCHANDISE PVT LTD |
| Importer's Name and Address | ARIGATO AND OBLIGADO MARCHANDISE PVT LTD |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |