Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| CONVENIENCE FEATURES | |
|---|---|
| Digital Display | No |
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | iBall |
| Model Number | NIRANTAR UPS-621 |
| Overload Protection | Yes |
| Type | Line-interactive |
| Form Factor | Tower Model |
| BATTERY FEATURES | |
|---|---|
| Replacement Battery | Yes |
| IN THE BOX | |
|---|---|
| 1 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Weight | 4.25 kg |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 11.4 cm |
| INPUT FEATURES | |
|---|---|
| Input Frequency | 50 HZ |
| Input Voltage | 230 V |
| OUTPUT FEATURES | |
|---|---|
| Output Power Wattage | 230 W |
| Efficiency | 94.1 % |
| Transfer Time | 10 ms |
| Output Voltage | 230 V |
| Number of Outlet Plugs | 3 |
| Output Waveform | Simulated Sine Wave |
| Output Frequency | 50 HZ +/- 1 HZ |
Key Feature | |
| Brand | : iBall |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |