Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Ikall |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
| Processor | : Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2200 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects, Repair Only, Replacement |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger, User Manual |
Model: K-3
Size:148*72.4*8.
Platform: sc9832 1.3GHz Quad-core
Memory: 1G+8G
OS: Android 6.0
MS mode: WCDMA/GSM/4G
Frquency band: WCDMA 2100/ (HSDPA) and GSM 850/900/1800/1900/4G(B3/B5/B40)
SIM card: DOUBLE SIM
Display: 5.0“ TN,854*480 ,5 point touch pannel
Camera: 2MP+5 MP
Video screen: Video records with sound
WIFI:802.11 b/g/n
Light sensor: not Support
Gravity Sensor: Support
Supports: Bluetooth, FM , Java Wxpand, Music/video, WAP Browser, Hand-writing, Multilingual,
T-flash card: Support micro SD(T-Flash)32G
Battery :2200mAh
Talk time: 4 hours
Standby time: 72 hours
SMS/Color message: Support
Headphone jack: 3.5MM standard interface (SAMSUNG General)
Charging port: mini usb (SAMSUNG General)
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |