Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹11,949 |
|
₹11,749 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Infinix |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 6.78 inches (17.22 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 48 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
Infinix Hot 11S promises exceptional performance within 10k, helping you to get the most out of the day seamlessly. Whether you are into strategic games or an amateur photographer by passion, the Infinix device will help you out in all possible ways.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13499 |
| Common or Generic Name | infinix |
| Net Contents / Net Quantity | maximum |
| Manufacturer's Name and Address | infinix company |
| Packer's Name and Address | infinix india |
| Marketer's name and Address | infinix private |
| Importer's Name and Address | infinix pvt ltd |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |