Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,465 |
|
₹1,292 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Intex |
Display Features | |
| Display Size | : 2.8 inches (7.11 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger |
| DISPLAY | |
| Display Type | QVGA |
| Resolution | 240x320 pixels |
| Size (in inches) | 2.8 |
| Color Reproduction | 262K Colors |
| CAMERA | |
| Primary | 0.3 M.Pixels |
| Front | No |
| Video | Yes |
| STORAGE | |
| Internal | 15KB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3000 mAh |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| 3G | No |
| USB | Micro USB |
| 2G | Yes |
| 4G | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini-SIM) |
| GPS | No |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Wired | Micro USB |
| SENSORS | |
| Proximity | No |
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Ambient Light | No |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphones | Yes |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |