Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹6,499 |
|
₹5,733 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : iTel |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5.7 inches(14.48 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3020 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
| RAM | 2 GB |
| Processor | Unisoc SC9832E |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 3020 mAh |
| Display | 5.7 inches |
| Launch Date | September 23, 2021 (Official) |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom UI | Android Go |
| Chipset | Unisoc SC9832E |
| CPU | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 |
| Graphics | Mali-T820 MP1 |
| RAM | 2 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.7 inches (14.48 cm) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Pixel Density | 295 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 75.41 % |
| Bezel-less display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 148 mm Compare Size |
| Width | 72.3 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Colours | Deep Blue, Gradation Green, Light Purple |
| MAIN CAMERA | ||
| Camera Setup | Single | |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
|
| OIS | No | |
| Flash | Yes, LED Flash | |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels | |
| FRONT CAMERA | ||
| Camera Setup | Single | |
| Resolution | 2 MP Primary Camera |
|
| Capacity | 3020 mAh |
| Type | Li-ion |
| Removable | Yes |
| USB Type-C | No |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 128 GB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 |
4G Bands:
TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41)
FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) 3G Bands:
UMTS 2100 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| SIM 2 |
4G Bands:
TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41)
FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) 3G Bands:
UMTS 2100 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7199 |
| Common or Generic Name | itel |
| Net Contents / Net Quantity | maximum |
| Manufacturer's Name and Address | itel india |
| Packer's Name and Address | itel company |
| Marketer's name and Address | itel private |
| Importer's Name and Address | itel pvt ltd |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |