Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,777 |
|
₹2,450 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
| Processor | : 1.2 GHz Quad Core Processor |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, User Manual, Warranty Card |
| Launch Date | July 4, 2016 (Official) | |
| Brand | Itel | |
| Model | it1407 | |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM | |
| Network | 4G: Not Available, 3G: Available, 2G: Available | |
| Fingerprint Sensor |
| Height | 125 mm Compare Size | |
| Width | 64 mm | |
| Thickness | 10.9 mm | |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches (10.16 cm) | |
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels | |
| Pixel Density | 233 ppi | |
| Display Type | IPS LCD | |
| Touch Screen | ||
| Screen to Body Ratio | 56.93 % |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz | |
| RAM | 512 MB |
| Internal Memory | 8 GB | |
| Expandable Memory |
| MAIN CAMERA | ||
| Resolution | 5 MP Primary Camera | |
| Flash | ||
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels | |
| Camera Features | Digital Zoom | |
| FRONT CAMERA | ||
| Resolution | 2 MP Front Camera | |
| Flash | ||
| Capacity | 1500 mAh | |
| Type | Li-ion | |
| User Replaceable |
| Network Support | 3G, 2G | |
| SIM 1 |
3G Bands:
UMTS 2100 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
|
| SIM 2 |
2G Bands:
GSM 1800 / 900 MHz
|
|
| Wi-Fi | ||
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot | |
| Bluetooth | ||
| GPS | ||
| NFC | ||
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| FM Radio | ||
| Loudspeaker | ||
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint Sensor | ||
| Other Sensors | Accelerometer |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |