Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹979 |
|
₹864 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : iTel |
Display Features | |
| Display Size | : 1.8 inches (4.57 cm) |
Memory & Storage Features | |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 16 GB |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : mp3 |
| Radio | : Wireless FM |
| Video Formats Supported | : 3gp Lite MP4 |
| Video Playback | : yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Feature Phone |
| SIM Size | : Regular |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
| Call Features | : Conference Call, Call divert, Loudspeaker |
| Handset Color | : BLACK |
| Additional Features | : BLUETHOOTH |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 1000 mAh |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : mp3 |
| Video Formats Supported | : 3gp |
| FM | : yes wireless |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only, Replacement |
| Covered in Warranty | : If any manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | : if any liquid, broken or damage of body part |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger, User Manual, Warranty Card |
1.8 inch Display, Color : Black,
NO Camera , (1.8 inch Display)
Dual sim Slot mobile handset .
Also bluetooth and support 16 GB memory card.
8 languages, 2000 Contacts, BT Caller, Wireless FM,
Torch light and Auto Call recorder.
If any Manufaturing defect 100 Days replacement from service centre, 1 year warranty for handset and 6 months warranty for accessories near itel service centre.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.979 |
| Common or Generic Name | it2163 (Black) |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | ISMARTU INDIA PVT LTD D-197 AND 198, SECTOR-63, Noida Gautam Buddh Nagar, Uttar Pradesh -201301 |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |