Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹3,200 |
|
₹2,823 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Other Display Features | : Capacitive Touch Screen |
| Resolution Type | : 480 x 854 Pixels |
| Display Type | : WVGA |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| Business Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6.0 Marshmallow |
| Processor | : 1.2 GHz Quad Core |
Dimensions | |
| Weight | : 120 g |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : Google Maps |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : digital zoom |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1800 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Battery, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card, Handset, Earphone / Headphone |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3599 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |