Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,597 |
|
₹4,055 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Jio |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD+ |
| Display Size | : 5.45 inches(13.84 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : Na |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable |
About this item: 5.45" HD+ Screen 720*1440 Resolution 13 MP AF Rear Camera, 8 MP AF Front Camera 3500 mah Battery Dual Sim 2 GB RaM, 32GB ROM Oualcomm Snapdragon QM215 Processor SD CARD upto 512 GB 3.5 mm Audiojack JioPhone Next will be operational only if one active Jio SIM is connected with phone Data connectivity available only on Jio Network.






More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7299 |
| Common or Generic Name | SmartPhone |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | NA |
| Packer's Name and Address | NA |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |