Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹6,580 |
|
₹5,804 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Jivi |
Display Mobile | |
| Display Type | : WQVGA |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Flip |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
| Processor | : 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Flip Cover, Screen Protector, User Manual |
Description
Dual SIM , dual standby (G+G), OS Version - Android 7.0 Nougat, Rear Camera - 13MP , Front Camera - 5 MP With Flash, Processor Core - Quad Core, Processor Speed - 1.3 GHz , SC9832 Processor , ROM- 8 GB, RAM - 2GB, Internal Memory - 16GB , Battery Capacity - 3000 mAh , FM Radio, Bluetooth,Wifi,GPS,Free Protective Case+Tempered Glass+Filp Cover, internet, Blacklist, Speed Dial Contacts Auto Power On/Off, World clock, Music Equalizer, EBook , Unit converter , Preload Game, SMS
General
In The Box
Handset, Battery, Charger, User Manual, Hands-free, Temper Glass, Flip Cover, Protective Case
Color :-Gold
Screen :- 13.97cm HD ,IPS with 2.5D Curved Glass
Browse Type :- Smartphones
SIM Type : -Dual Sim
Hybrid Sim Slot :- No
Touchscreen :- Yes
OTG Compatible :- Yes
Quick Charging :- Yes
Display Features
Display Size :-5.5 inch
Resolution:-720x1280 pixels
Resolution Type:-HD
Display Type :- WVGA
Os & Processor Features
Operating System :- Android Nougat 7
Processor Type :- SC9832
Processor Core :- Quad Core
Processor Clock Speed :- 1.3 GHz
Operating Frequency :- GSM - 850, 900, 1800, 1900 MHz; WCDMA - 900, 2100 MHz; 4G LTE - B3, B5, B40
Memory & Storage Features
Internal Storage :- 16 GB
RAM :- 2 GB
Expandable Storage :- 64 GB
Supported Memory Card Type :- microSD
Memory Card Slot Type :- Dedicated Slot
Hot SWAP Support :- Yes
Call Log Memory :- Yes
SMS Memory :- Yes
Camera Features
Primary Camera Available :- Yes
Primary Camera :- 13MP For sharper and clearer photos
Primary Camera Features :- Fixed Focus, Zoom Level, Night Mode
Secondary Camera Available :- Yes
Secondary Camera :- 5MP For amazing selfies
Flash :- Yes
HD Recording :- Yes
Full HD Recording :- Yes
Video Recording :- Yes
Digital Zoom :- Yes
Frame Rate :- 12 fps
Call Features
Call Wait/Hold :- Yes
Conference Call :- Yes
Video Call Support :- Yes
Call Divert :- Yes
Call Timer :-Yes
Speaker Phone :- Yes
Speed Dialing : -Yes
Call Records :- Yes
Connectivity Features
Network Type :- 4G VOLTE, 3G, 2G
Supported Networks :- 4G VoLTE, GSM
Internet Connectivity :- 4G, 3G, Wi-Fi, GPRS, EDGE, WAP
3G Speed :- HSDPA (Downlink Speed) - 150 Mbps, HSUPA (Uplink Speed) - 50 Mbps
GPRS :- Yes
WAP :-Yes
WAP Version :-2
Micro USB Port :-Yes
Micro USB Version :- 2
Bluetooth Support:-Yes
Bluetooth Version:-4
Wi-Fi:-Yes
Wi-Fi Hotspot :-Yes
USB Connectivity :- Yes
EDGE :- Yes
GPRS Features :- Class 12
Audio Jack : -3.5 mm
EDGE Features :- Class 12
Map Support :- Google Map
GPS Support :-Yes
Other Details
Smartphone :- Yes
SIM Size : -Micro SIM
Social Networking Phone :- Yes
Business Phone :- Yes
Removable Battery :- Yes
SMS :-Yes
Graphics PPI :- 64 ppi
User Memory :- 13.5 GB
SIM Access :- Dual Standby
Sensors :- Gravity Sensors, Proximity Sensor, Light Sensor
Supported Languages :-Multi Language
Games :- Yes
Series :-Smart
Browser :-Smarphones
Multimedia Features
FM Radio :-Yes
FM Radio Recording :- Yes
Music Player :- Yes
Video Formats :- 3GP, MP4
Battery & Power Features
Battery Capacity:- 3000 mAh
Battery Type :- Li-Ion
Warranty
Warranty Summary :- 1 year warranty by brand
Warranty Service Type :-111 Replacement Warranty by Service Center
Covered in Warranty :- Manufacturing defect
Not Covered in Warranty :- Physical & Liquid Damage
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7599 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |