Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹5,999 |
|
₹5,292 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : FWGVA |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2400 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Flip Cover, Screen Protector, User Manual |
Description
OS Version - Android 7.0 Nougat, Processor Core - Quad Core, Processor Speed - 1.3 GHz, Primary Camera - 8MP With Flash,Secondary Camera for Selfie - 5MP, Display - 5" FWVGA ,HD, 22 Regional Languages Support, Expandable upto 64GB Micro SD Memory Card, 2400 mAh, Li-Po Battery, 4G VOLTE, Wi-Fi, BT & GPRS , 16GB ROM + 2GB RAM , Dual Sim (4G +4G), Supports OTG, Unibody Design , Free Temper Glass, Flip Cover, Protective Case
General
In The Box
Handset, Battery, Charger, User Manual, Hands-free, Unibody Design , Free Temper Glass, Flip Cover, Protective Case
Browse Type :- Smartphones
SIM Type : -Dual Sim
Display Features
Resolution:-854 x 480 pixels pixels
Resolution Type:-HD
Display Type :-FWVGA
Operating Frequency :- GSM - 850, 900, 1800, 1900 MHz; WCDMA - 900, 2100 MHz; 4G LTE - B3, B5, B40
Memory & Storage Features
Supported Memory Card Type :-microSD,upto 64GB
Memory Card Slot Type :- Dedicated Slot
Hot SWAP Support :- Yes
Call Log Memory :- Yes
SMS Memory :- Yes
Camera Features
Primary Camera :- 8MP For sharper and clearer photos
Secondary Camera :- 5MP Selfie Camera
Flash :-Yes
HD Recording :- Yes
Full HD Recording :-Yes
Video Recording :- Yes
Call Features
Call Wait/Hold :- Yes
Conference Call :- Yes
Video Call Support :- Yes
Call Divert :- Yes
Speaker Phone :- Yes
Speed Dialing : -Yes
Call Records :- Yes
Connectivity Features
Network Type :- 4G VOLTE, 3G, 2G
Supported Networks :- 4G VoLTE, GSM
Internet Connectivity :- 4G, 3G, Wi-Fi, GPRS, EDGE, WAP
GPRS :- Yes
WAP :-Yes
Micro USB Port :-Yes
Bluetooth Support:-Yes
Wi-Fi:-Yes
USB Connectivity :- Yes
EDGE :- Yes
Map Support :- Google Map
GPS Support :-Yes
Other Details
SIM Size : -Micro SIM
Social Networking Phone :-Yes
Business Phone :- Yes
Removable Battery :- Yes
Multimedia Features
FM Radio :-Yes
FM Radio Recording :- Yes
Music Player :- MP3/MP4
Video Formats :- 3GP, MP4
Warranty
Warranty Summary :- 1 year warranty by brand
Warranty Service Type :-111 Replacement Warranty by Service Center
Covered in Warranty :- Manufacturing defect
Not Covered in Warranty :- Physical & Liquid Damage
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6899 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |