Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Jivi |
Display Mobile | |
| Display Type | : WVGA |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
| Processor | : 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2300 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, User Manual |
Description
4G VoLTE, Dual Sim (4G+4G), Dual Standby, 10.16 cm (4"), WVGA Touch & Type Smartphone, 1.3 GHz Quad Core Processor,1GB RAM & 8GB ROM, Upto 64GB Expandable, 5MP Rear Camera with Flash & 2MP Selfie Camera with Flash, 2300 mAh Big Battery Fingerprint Sensor, Bluetooth, Wifi & GPS, Free Temper Glass + Protective Case
Display Features
Resolution Type:-HD
Display Type :- WVGA
Operating Frequency :- GSM - 850, 900, 1800, 1900 MHz; WCDMA - 900, 2100 MHz; 4G LTE - B3, B5, B40
Memory & Storage Features
Supported Memory Card Type :-microSD
Memory Card Slot Type :- Dedicated Slot
Hot SWAP Support :- Yes
Call Log Memory :-Yes
SMS Memory :- Yes
Camera Features
Primary Camera :- 5MP
Secondary Camera :- 2MP
Flash :-Yes
HD Recording :- Yes
Full HD Recording :-Yes
Video Recording :- Yes
Call Features
Call Wait/Hold :- Yes
Conference Call :- Yes
Video Call Support :- Yes
Call Divert :- Yes
Speaker Phone :- Yes
Speed Dialing : -Yes
Call Records :- Yes
Connectivity Features
Network Type :- 4G VOLTE, 3G, 2G
Supported Networks :- 4G VoLTE, GSM
Internet Connectivity :- 4G, 3G, Wi-Fi, GPRS, EDGE, WAP
GPRS :- Yes
WAP :-Yes
Micro USB Port :-Yes
Bluetooth Support:-Yes
Wi-Fi:-Yes
USB Connectivity :- Yes
EDGE :- Yes
Map Support :- Google Map
GPS Support :-Yes
Other Details
SIM Size : -Micro SIM
Social Networking Phone :-Yes
Business Phone :- Yes
Removable Battery :- Yes
Multimedia Features
FM Radio :-Yes
FM Radio Recording :- Yes
Music Player :- MP3/MP4
Video Formats :- 3GP, MP4
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |