Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,999 |
|
₹1,764 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreJudge by TTK Prestige - Judge, a British cookware brand, is a part of Horwood Homewares Ltd., United Kingdom. Today, Horwood carries a legacy of over 120 years of craftsmanship and quality, which is brought to India by TTK Prestige Ltd., the largest brand in kitchen appliances in India.TTK prestige limited introduces ........ Judge Induction Cooktop Judge induction Cook-Top Offers Multiple Indian Menu Options for authentic cooking. The Convenient Timer Function makes cooking a pleasing and enjoyable experience. The induction cook-top is Light and Portable with soft touch buttons assists on better cooking experience. It is an Energy-Efficient cook-top with better consistent heating ability. The Durable and Sturdy design helps the product run in the longer run."
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : TTK |
| Model ID | : IN-19A15 |
| Part Number | : IN-019A15 |
General Details | |
| Body Material | : Glass & plastic |
| Display | : Digital Display |
| Timer | : Yes |
| Timer Setting | : 3 Hrs. |
| Fast Heating | : Yes |
| Type | : Induction Cooktop |
| Surface | : Black Crystalline |
| Control | : Touch Panel |
Power Details | |
| Power Levels | : 220 V |
| Frequency | : 50-60 Hz Hz |
| Power Input | : 220 - 240 V V |
| Cord Length | : 1.3 meter |
| Power Consumption | : Upto 1,000 Watt |
Safety Features | |
| Automatic Shut Off | : Yes |
| Cool Touch | : Yes |
Compatible Utensils | |
| Details | : UTENSILS WITH BOTTAM INDUCTION PANNEL |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit, User Manual, Warranty Card |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2700 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |