Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Karbonn |
Display Mobile | |
| Display Type | : WVGA |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 3.2 MP |
| Primary Camera Range | : 2.1 - 4.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset |
Karbonn A1 Indian comes with 4G Connectivity with updated Android Nougat 7.0. Makes Processing with ease by 1 GB Ram and 8 GB ROM which can be expandable upto 32GB. 4 inches WVGA Bright Display. Karbonn A1 Indian supports 22 Indian Languages.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |