Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Karbonn |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : CHAMPAGNE |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
| Processor | : 1.3 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 16GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1400 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger |
Weight: 118 gms

Handset Colors: Blue, Coffee Brown, Black and Champagne




Bluetooth
Wi-fi 802.11
B/G/N, Hotspot
Micro USB
4G Network
LTE B3 , B5, B40
3G Network
WCDMA 900/2100MHz
2G Network
GSM 900, 1800
Data Services
GPRS, EDGE
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |