Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹6,000 |
|
₹5,292 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : HD, IPS |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6.0 Marshmallow |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : No |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2800 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Back Cover |
Karbonn K9 Viraat Specifications
· - 1.25 GHz Quad Core Processor
· - 1 GB RAM,8 GB ROM
· - (13.97 cm) 5.5 Inch 2.5D Curved Glass HD IPS Screen
· - Dual SIM 4G VoLTE, 3G, 2G
· - 8 MP AF Rear Camera With Flash
· - 5MP Front Camera with Flash
· - 3G/WiFi
· - Bluetooth
· - FM Radio
· - 2800 MAh Li-ion Battery.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |