Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,049 |
|
₹926 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Kechaoda |
| Model ID | : A25 |
Display Features | |
| Display Size | : 1.44 inch(3.65 cm) |
Memory & Storage Features | |
| RAM | : 32 MB |
| Expandable Storage | : 16 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 800 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Covered in Warranty | : Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | : Water or physical damage |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 3 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Data Cable, User Manual |
| In The Box | Handset, Usb Cable |
| Model Number |
|
| Model Name | A25 |
| Color | As Per stock Availability |
| Browse Type | Feature Phones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | No |
| OTG Compatible | No |
| Display Features | |
| Display Size | 4.57 cm (1.4 inch) |
| Resolution | 128 x 160 Pixels |
| Resolution Type | Quarter QVGA |
| Os & Processor Features | |
| Operating Frequency | GSM- 900, 1800MHz |
| Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | 64 MB |
| RAM | 32 MB |
| Expandable Storage | 16 GB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Camera Features | |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 0.3MP Rear Camera |
| Secondary Camera Available | No |
| Call Features | |
| Call Wait/Hold | Yes |
| Conference Call | Yes |
| Call Divert | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Connectivity Features | |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| 3G | No |
| Bluetooth Support | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Other Details | |
| Smartphone | No |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| SMS | Yes |
| Keypad | Yes |
| Supported Languages | Multi Language Support |
| Multimedia Features | |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Recording | Yes |
| Audio Formats | MP3 |
| Video Formats | MP4,3GP,AVI |
| Battery & Power Features | |
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |