Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Kechaoda |
Display Features | |
| Display Size | : 1.8 inches (4.57 cm) |
Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | : 64 MB |
| RAM | : 32 MB |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 32 GB |
General Features | |
| Voice Call | : YES |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
| Call Features | : Conference Call, Call divert, Loudspeaker |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 400 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 3 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable |
KECHAODA A28 : 1.8 Inch QQVGA With, SELFIE CAMERA Ultra Slim design and has a polymer invuilt Battery of 400mAH Li-on Battery In it's segment it is the slimmest phone Expandable memory upto 32GB. It can sync with your Smartphone and your calling and incoming call can be automatically shift on this Phone so that you can use this phone for calling and use other feature of Your Smartphone even while on call. Bluetooth Mp3 FM. Battery. ONE YEAR WARRANTY
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1299 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |