Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Kechaoda |
| Model ID | : K35 |
Display Features | |
| Display Size | : 2.8 inches (7.11 cm) |
Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | : 64 MB |
| Expandable Storage | : 8 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : depend on stock avlb |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Removable Battery | : YES |
| Battery Capacity (mAh) | : 1800 mAh |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 3 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
| Rear Camera | 0.3 MP | |
| Battery | 1800 mAh | |
| Display | 2.8 inches |
| Launch Date | May 2, 2017 (Official) | |
| Brand | Kechao | |
| Model | K35 | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM | |
| Network | 4G: Not Available, 3G: Not Available, 2G: Available |
| Colours | Depends on stock |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) | |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels | |
| Pixel Density | 143 ppi | |
| Display Type | TFT |
| Expandable Memory |
| Capacity | 1800 mAh | |
| Type | Li-ion | |
| User Replaceable |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1799 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |