Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Kechaoda |
| Model ID | : K6 |
Display Features | |
| Display Size | : 1.8 inches (4.57 cm) |
Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | : 64 MB |
| RAM | : 32 MB |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 16 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Regular |
| Handset Color | : multi |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1200 mAh |
| Talktime | : 4.5 Hours |
| Standby Time | : 200 hrs |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
There's nothing more attractive than a combination of simple features and handy design when it comes to a mobile phone, which is why this K6 Feature phone from KECHAODA is sure to take you by surprise.
Display: This phone has 1.8 inch display (128*160 pixels TFT resolution)
Battery: 1200 mah powerful battery for your Phone
Language Support: This supports 4 regional languages as English,Hindi,Tamil,Gujarati
Memory: 64 MB Internal memory which can be expandable upto 32 GB through micro SD card, 32 MB RAM
Easy to Operate:Featuring a well-spaced out keyboard, this phone helps you type out messages and operate it without any issue.
OTHER FEATURES: Speed dialling,Auto Call Recording, GPRS Supported, vibration,Bluetooth supported.
Audio Formats: amr/wav/MP3
Video Formats: 3GP/MP4/AVI
1 year Warranty on the product.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1059 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |