Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKENT DIAPHRAGM PUMP FOR RO PURIFIER MODEL DP-100
GENUINE KENT DIAPHRAGM PUMP FOR RO PURIFIER MODEL DP-100
VOLTAGE: 24V DC ; AMPS: 0.33
OPEN FLOW: 1.6 l/min
FOR ANY CLARIFICATIONS CONTACT ME ON 9738256988
YOU CAN CHECK THE PHOTOS IN DIFFERENT ANGLES FOR MORE CLARIFICATIONS
WE HAVE MANY OTHER PRODUCTS ALSO IN THE VENDOR NAME "TUBIG TECHNOLOGIES"
Key Feature | |
| Model ID | : DP-100 |
Water Purifier Specification | |
| Type of Purifier | : Electrical |
| Purification Technology | : RO + UV + UF |
| Purification Stages | : 11 |
| Max. Duty Cycle | : 100 Ltr Per Day |
| Min. Inlet Water Pressure | : 0.25 kg/cm2 |
| Input Voltage | : 24V DC |
| Operating Voltage | : 160 to 260 V |
| Operational pressure range | : 0.5-2.0 kg/sq.cm |
| Preferred Installation | : Online purification for water coolers |
Warranty Details | |
| Duration | : 10 Days |
| Warranty Details | : No warrenty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2650 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |