Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹549 |
|
₹539 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKODAK 5000mAH Power Bank
Your Ideal Travel Companion
Are you a frequent traveller and often feel annoyed with your phone’s draining battery? Then checkout KODAK 5000mAH Power Bank and keep your conversations going. The power bank is designed with the capacity of 5000mAh and can quickly charge your device even if you are miles away from your home or the power plug. No matter whether you are travelling by train, car or plane, you can always keep this tiny pocket-sized device in your kitty and chat uninterruptedly as long as you want. The mini charging device gives continuous power supply to your mobile phone and allows a faster charging speed as well.
Electricity Saving Function, Safety and Other Features
KODAK 5000mAh power bank is an ideal choice if you wish to buy a charging device with power saving feature. The environment-friendly charger doesn’t misuses electricity and utilizes it smartly. Importantly, the device is designed with essential safety features and provides assured protection from short circuits. It doesn’t matter if the power bank gets over charged, it will not lead to any damage. Comes in a light-weight and compact design, you must keep this lithium-ion power bank away from direct sunlight, heat and humidity. Lastly, the KODAK product comes with 1-year manufacturer warranty from the date of purchase.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Kodak |
| Model ID | : Kodak POPB03-K/5000mAh |
| Part Number | : Kodak POPB03-K/5000mAh |
Power Bank Capacity | |
| Battery Capacity | : 2001 - 5000 mAh |
Features | |
| Color | : Black |
| Battery Type | : Li-ion |
| Battery Capacity | : 5000 mAh |
| Additional Features | : All Phones Incl iphone 5,5S,5C |
| Total USB Port | : 1 |
| Power Output | : 5V 1A |
| Power Input | : 5V 1A |
| Charging & Stand-by Time | : 5 Hours.(apporx.)on 5V-1.0Amp. |
| Output Voltage | : 5V 1A |
| Compatibility | : Samsung, Nokia, IPhone, IPad, HTC, Blackberry, MP3 & MP4 Players |
| Input Current | : 5v 1A |
| Torch/Signal LED intensity | : Led Torch |
Mobile & Tablets Accessories Warranty | |
| Warranty Type | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1299 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |