Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,299 |
|
₹1,146 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CSelect Color
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Lava |
Display Features | |
| Display Size | : 1.77 Inches(4.49 cm) |
Memory & Storage Features | |
| RAM | : 4 MB |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 32 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Feature Phone |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger |
Stay connected with your loved ones, whether you’re at home or on the road with the Lava A1 Josh BOL feature phone. It is powered by a powerful battery that offers up to 5 days of battery backup. It also features a wireless FM radio to keep you entertained throughout the day.
-More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | 74/60 , Vijay Nagar Naka Hindola , Lucknow |
| Packer's Name and Address | 564/66 GURU NANAK NAGAR ALAMBAGH LUCKNOW |
| Marketer's name and Address | 564/66 GURU NANAK NAGAR ALAMBAGH LUCKNOW |
| Importer's Name and Address | 564/66 GURU NANAK NAGAR ALAMBAGH LUCKNOW |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |