Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Lava |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD, IPS |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
| Processor | : 1.2 GHz Quad Core Processor |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1700 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months Replacement Warranty |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Flip Cover, Screen Protector, User Manual |
| Screen Size | 4 inch |
| Screen Resolution | 800 x 480 pixels |
| Screen Type | LCD |
| Pixel Density | 233.2 PPI |
| CHIPSET | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.2GHz |
| Processor Type | Quad-Core |
| RAM | 1GB |
| CAMERA | |
|---|---|
| Rear Camera Resolution | 5MP |
| Front Camera Resolution | 0.3MP |
| Camera Features | LED Flash |
| GENERAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| OS Detail | Android (4.4) |
| Device Type | Touchscreen |
| USB Connector Type | Micro USB |
| Features | FM Radio |
| Dimensions (mm) | 129 x 63 x 9.95 |
| Connectivity | 3G, 2G, WiFi, Bluetooth |
| Headphone Jack Type | 3.5mm |
| Color | Black |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 4GB |
| Card Slot | Yes |
| Maximum Card Slot Capacity | 32GB |
| COMMUNICATION | |
|---|---|
| SIM Card Slots | Dual |
| Network Type | GSM |
| SIM Card Type | Mini (Normal) SIM |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1700mAh |
| Battery Type | Lithium-ion (Li-ion) |
| Removable Battery | Yes |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |