Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹37,500 |
|
₹36,300 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : User-selectable font size |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : Yes |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Charger, Handset, User Manual, Warranty Card |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | Lava |
| Handset Color | White |
| Business Features | Document Viewer, Office Suite |
| Form | Bar |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Model Name | Pixel V2 |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| SIM Type | Dual Sim, LTE + LTE, (Dual Standby) |
| In the Box | Handset, Front and Rear Screen Guards, Charger with USB Cable, Battery, Earphone, User Manual, Warranty Card |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MPEG4, Full HD |
| FM | Yes, with Recording |
| Music Player | Yes, Supports MP3, AAC, MIDI, AMR, WAV |
| CAMERA | |
|---|---|
| Video Recording | Yes, 1920 x 1080 |
| Flash | Dual LED |
| Other Camera Features | 1.4 Micron Large Pixel Size, BSI Sensor, 5 Layer Largan Lens with Blue Glass Filter, F2.0 Aperture, MagicPix: Night Mode, GIF Maker, Face Beauty and Pic Focus, Auto Focus, Panorama, Video Mode, Beauty-fi Software (Face Sliming, Smoothing, Eye Widening and Whitening), Pro Focus |
| Zoom | Digital Zoom |
| HD Recording | HD, Full HD |
| Rear Camera | Yes, 13 MP |
| Front Facing Camera | Yes, 8 MP |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Audio Jack | 3.5 mm | ||||||||||||||||||
| Preinstalled Browser | Android, Google Chrome | ||||||||||||||||||
| Bluetooth | Yes, v4 | ||||||||||||||||||
| 4G | Yes | ||||||||||||||||||
| Navigation Technology | with Google Maps | ||||||||||||||||||
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n | ||||||||||||||||||
| Internet Features | |||||||||||||||||||
| EDGE |
Service Center Locator
Click Here
Rating & Reviews
Please Note: Seller assumes all responsibility for the products listed and sold . If you want to report an intellectual property right violation of this product, please click
here.
Some text some message..
| ||||||||||||||||||