Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹6,299 |
|
₹6,174 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Lava |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3100 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
Lava Z21 as an entry-level performer is made available in attractive colours of Blue and Cyan. On the processor part, the made in India brand has loaded quite a variety to get going, backed by a comprehensive battery panel providing 23Hrs of 4G Talktime once fully charged.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6999 |
| Common or Generic Name | lava |
| Net Contents / Net Quantity | lava |
| Manufacturer's Name and Address | lava |
| Packer's Name and Address | lava |
| Marketer's name and Address | lava |
| Importer's Name and Address | lava |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |