Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Lenovo |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : intex |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
| Processor | : 1.5 GHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, WiFi |
| No. of Cores | : Single Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| In The Box |
|
| Model Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Browse Type |
|
| SIM Type |
|
| Touchscreen |
|
| Additional Content |
|
| Display Size |
|
| Resolution |
|
| Resolution Type |
|
| Operating System |
|
| Processor Type |
|
| Processor Core |
|
| Primary Clock Speed |
|
| Operating Frequency |
|
| Internal Storage |
|
| RAM |
|
| Expandable Storage |
|
| Memory Card Slot Type |
|
| Primary Camera |
|
| Secondary Camera Available |
|
| Secondary Camera |
|
| Flash |
|
| Video Recording |
|
| Network Type |
|
| Supported Networks |
|
| Internet Connectivity |
|
| 3G |
|
| Pre-installed Browser |
|
| Micro USB Port |
|
| Audio Jack |
|
| Map Support |
|
| Smartphone |
|
| SIM Size |
|
| SMS |
|
| Sensors |
|
| Battery Capacity |
|
| Battery Type |
|
| Width |
|
| Height |
|
| Weight |
|
| Warranty |
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |