Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹28,490 |
|
₹27,290 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreTOLL FREE HELPLINE 18001035573/011-64563535/36(Mon-Sat)(10 :30 AM to 6:30 PM) FOR ONSITE WARRANTY
|
Processor |
6th Gen Intel® Core™ i3-6100U mobile processor, 3MB L2 Cache |
|
Processor Speed |
2.30 GHz |
|
Display Size |
15.6" HD (1366 x 768) |
|
Camera |
Lenovo HD Web Camera |
|
Operating System |
Windows 10 |
|
RAM |
DDR4 SDRAM |
|
HDD |
1TB hard drive |
|
Graphics |
Intel® HD Graphics 520 |
|
Optical Drive |
DVD-RW |
|
Bluetooth |
Bluetooth 4.0 |
|
WiFi |
Wireless-AC |
|
USB 3.0 |
USB 3.0 X 1 |
|
USB 2.0 |
USB 2.0 X 1 |
|
HDMI |
Yes |
|
VGA |
Yes |
|
LAN |
10/100 Ethernet |
|
Card Reader |
Yes |
|
Audio Jack |
Combo 1 x audio (headphones + MIC) |
|
Weight |
2.3 kg |
|
Color |
Black |
|
Power Adapter |
45 W AC Adapter |
|
Battery |
4 Cell |
|
Keyboard |
Full keyboard with 10-key numeric keypad |
|
Warranty |
One Year Onsite Seller Warranty And six Months Warranty In-Box Accessories ( Imported Laptop) |
|
Onsite, Please call on - 9212666171 for any query and onsite warranty. |
|
|
Onsite (at 116 locations) Please check warranty Location list /Carry-In/Courier for other locations. http://momentumgroup.in/locations.htm |



Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
Processor | |
| Processor | : Core i3 |
| Cache | : 3 MB |
| Speed | : 2.30 GHz |
| Processor Generation | : 6th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Resolution | : 1366 x 768 Pixel |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 |
| OS Architecture | : 64-bit |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
| RPM | : 5400 |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
| Web Camera | : Lenovo HD Web Camera |
Power | |
| Battery Cell | : 4 Cells |
Ports/Slots | |
| HDMI Port | : Yes |
| Mic In | : 1 Headphone out/Mic-in Combo |
| Multi Card Slot | : Yes |
| RJ45 LAN | : Yes |
| VGA Port | : Yes |
Machine Dimensions | |
| Color | : Black |
Communication | |
| Ethernet | : 10/100 Ethernet |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Not Covered in Warranty | : Burnt/damaged/tampered goods not covered |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.28490 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |