Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹23,700 |
|
₹22,500 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Brand | Lenovo |
| Series | Ideapad 110 |
| Item Height | 23 Millimeters |
| Item Width | 37.8 Centimeters |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Maximum Display Resolution | 1366x768 |
| Item Weight | 2.2 Kg |
| Product Dimensions | 26.5 x 37.8 x 2.3 cm |
| Item model number | 80T70015IH |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Pentium |
| Processor Speed | 2.56 GHz |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Technology | Serial ATA |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi, Bluetooth-V4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Card Reader | Secure Digital card |
| Operating System | DOS |
| Average Battery Life (in hours) | 4 Hours |
| Included Components | Laptop |
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
Processor | |
| Processor | : Intel Pentium |
| Processor Generation | : NA |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
| System Memory Type | : DDR3 |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : DOS |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| RPM | : 5400 |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
Communication | |
| Bluetooth | : v4.0 |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.25000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |