Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹13,199 |
|
₹12,999 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3300 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Charger |
Lenovo K4 Note Technical Specifications In Sales Package Sales Package:Handset,USB Charger,,User guide General Features Handset Model LENOVO K4 Note Form Touch SIM Business Features E-mail Call Features Call Waiting, Call Forwarding 2G Network Yes 3G Network Yes 4G Network Yes Software Operating Frequency Processor Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 OS Version Android 5.1 (Lollipop) RAM 3 GB Display Size 5.5 Inch Resolution HD( 1080 x 1920 pixels ) Other Display Features IPS Display, Corning Gorilla Glass 3 Camera Primary Camera 13 MP Secondary Camera 5 MP Video Recording Yes HD Recording Yes Zoom 4x Other Camera Features Laser Auto Focus, f/2.0 Aperture, Back Light (HDR), Real Time Beautification, Night Mode, Depth of Field, Selfie Mode, Photo Effects, Panorama Mode, Miniature, Time Rewind, Smart Remove, All Smiles, Time Lapse Connectivity GPRS Yes EDGE Yes 3G Yes Wifi Yes USB Connectivity Yes GPS Yes Bluetooth Yes Memory & Storage Internal memory 16 Gb User Memory External memory UP tO 128 GB Multimedia Video Yes Audio Yes FM Yes Dimensions Size 153.6 x 76.5 x 9.2 mm Weight 158 GRAM Battery Type 3300 Mah Talk Time Up to 23 h (2G) / Up to 22 h (3G) Standby Time Up to 265 h (3G) Sound Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes Other Features Call Memory Yes SMS Memory Yes Phone Book Memory Yes Sensors Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13199 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |