Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹5,000 |
|
₹4,410 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreNavigation | |
| GPS | : GPS Enabled |
| Map Support | : Google Maps |
Key Feature | |
| Brand | : Lenovo |
Facility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 1024 x 600 Pixels |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
General Features | |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.0 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 113 x 190 x 9.9 mm |
| Weight | : 300 G |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| Internet Features | |
| 3G | : No |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : Yes with Google Maps |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 3450 mAh |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
Description/Display
Lenovo Tab3 710F Essential 8 GB comes with 7 inch IPS display with a resolution of 1024 x 600 pixels.
Processor/Memory
Powered with Android 5.0 (Lollipop) OS and 1.3 GHz MediaTek Quad Core processor. Comes with an internal memory storage of 8 GB which can be extended to 64 GB wit microSD support.
Camera/Battery/Features
Primary camera with 2 MP accompanied with a secondary camera of 0.3 MP providing sharp selfies and supports video chatting. Strong battery backup of 6 hours internet browsing and 7.5 hours of video playback with 3450mAh Li-Ion battery.Supports wifi, GPS, USB and Bluetooth.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |